Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanmaya devam etmeniz halinde cihazınızdaki çerezlere erişebileceğimizi de kabul ediyorsunuz.
.
Bosna-Hersek'in Başkenti Saraybosna'ya THY'nin promosyonu ile uçuyoruz!

Bosna-Hersek'in Başkenti Saraybosna'ya THY'nin promosyonu ile uçuyoruz!

Balkanlar'da Türk kültürünü çok yakından hissedeceğiniz bir şehirdir Saraybosna...
 

Bir çok tarihi yeri görebileceğiniz Saraybosna'ya Türk Hava Yolları'nın promosyonu ile uçabilirsiniz. Aşağıda promosyon detaylarını bulabilirsiniz.

Saraybosna - Bosna-Hersek THY promosyonu

Saraybosna - Bosna-Hersek THY promosyonu

DEĞİŞİKLİK
Yapılamaz.

İPTAL/İADE
Yapılamaz

BAGAJ HAKKI
Kayıtlı bagaj: 1 parça x 30 kg
Kabin bagajı: 1 parça x 8 kg

REZERVASYON
15 Ocak – 01 Şubat arası yapılacak rezervasyon ve aynı gün biletleme koşulu ile geçerlidir. Uçuşa rezervasyon yaparken bilet fiyatı değişkenlik gösterebilir. Biletinizde değişiklik yaparken gösterilen değişiklik ücretiyle birlikte bilet fiyatında oluşabilecek ücret farkını da ödemeniz gerekmektedir. Biletteki uçuşların tamamına sırasıyla katılmanız gerekir. Uçuşlarınızdan herhangi birine katılmamanız durumunda tüm uçuşlarınız (dönüş uçuşları dahil) otomatik olarak iptal edilir.


Saraybosna Hakkında Genel Bilgiler
 
Ortasından geçen Miljacka Nehri ve etrafında yeşil dağlarıyla şirin bir şehirdir. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında kalan şehirde çok sayıda Osmanlı izi bulabilirsiniz. Yemekleri, tarihi ve kültürü ile kendinizi turist hissetmeyeceğiniz bir şehir.

Saraybosna - Bosna-Hersek THY promosyonu        Saraybosna - Bosna-Hersek THY promosyonu
 
Osmanlı döneminden önce adı Vrhbosna'idi. Osmanlı Devleti'nde Bosna-Saray denmesinin yanı sıra Saray Ovası olarak da adlandırdı. Bu yüzden günümüzde pek çok dilde bu ifadenin kısa hali olarak Sarajevo adı kullanılmaktadır. Kendi halkı da şehirlerine Sarajevo derler ki vadiye dik bakan saraydan görülen ova manzarasından esinlenerek Saray-Ova dendiği rivayet edilir.

Saraybosna'da ilk görülecek yerlerden birisi Başçarşı'dır. Osmanlılar tarafından yapılan bu çarşıda Türk esintilerine rastlayabilirsiniz. Çarşıda aliışveriş yapıp, Türk Kahvesi içebilir, meşhur böreklerinden yiyebilirsiniz. Osmanlı Devleti tarafından yaptırılan su sebilini de görebilirsiniz.

Saraybosna - Bosna-Hersek THY promosyonu

Saraybosna’nın modern buluşma noktası olan Ferdadiye Caddesi'nde mağazalar, restoran ve kafeler bulunur. Ferdadiye Caddesi’nde gözünüze çarpacak en görkemli yapı Saraybosna Katedrali'dir.

Latin Köprüsü, 1. Dünya Savaşı’nı başlatan köprü olarak bilinir. Avusturya Arşidükü’nün bu köprü üzerinde Sırp bir milliyetçi tarafından öldürülmesi üzerine 1. Dünya Savaşını başlamıştı.
İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir
Bosna Hersek kışların sert ve soğuk geçtiği bir şehirdir. Genelde kar yağışı görülür. Bu yüzden gezmek için en uygun zaman bahar ya da yaz aylarıdır. Yaz ortası çok sıcak da geçebilir, ideal zamanın Mayıs - Haziran ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Hava sıcaklıkları kışın 0 derecenin altına düşebilir. Bahar aylarında 20 derecelere çıkar. Nisan- Mayıs ortalaması 20 derecedir. Yazın ise sıcaklıklar 30 dereceye yükselir. Eylül ve Ekim ayında 20 derecelerde seyreden havalar soğumaya başlar. Yüksek ve denize kıyısı olmayan bir şehir olduğu için seyahat programlarınızı kış aylarına bırakmayın. Özellikle Şubat ve Mart aylarını pek tercih etmeyin.

Nasıl Gidilir
İstanbul’dan Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na uçak yolculuğu var. İstanbul-Saraybosna uçuşları yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Havalimanının kod adı SJJ ve kentin yaklaşık 16 km uzağında bulunuyor. Havalimanından kent merkezine otobüs, tramvay ve taksi ile ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine yarım saatte bir otobüs kalkıyor. Bosna Hersek Türk vatandaşlarından vize istemediği için gümrük kapısında fazla bir sorun yaşamazsınız.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir
Boşnak böreği meşhurdur bu böreği yerinde yemek hiç şüphesiz daha da lezzetli olacaktır. Saraybosna’da her yerde börekçi bulabilirsiniz ancak en meşhuru Başçarşı’da. Birbirinden lezzetli börek çeşitleri var. Böreği denemeden dönmeyin.

Bosna’ya özgü bir başka lezzet de cevapcici adı verilen köftedir. Bunun da en lezzetlisini Başçarşı’da bulabilirsiniz. Başçarşı’da eski Galatasaraylı futbolcunun işlettiği bir dükkan var. Duvarlarında Galatasaraylı futbolcuların resimleri var. Köfteler lezzetli ve porsiyonlar çok büyük. Köftenin yanında yoğurt veriyorlar. Dilerseniz siz yoğurdu ayrana çevirebiliyorsunuz. Başçarşı zaten küçük ve şirin bir yer. Yemek yemek için burayı tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Börek ve cevapcicinin dışında trileçe denilen ve üç çeşit sütün kullanıldığı bir tatlısı var. Özel bir kek ve üzerine kreme konulan bu tatlı çok meşhur. Ayrıca kaymaçina tatlısını da önerebiliriz. Bamya, patates ve havuç katılarak yapılan begova çorbasını da deneyebilirsiniz.

Saraybosna’da üretilen Sarajevsko biraları da kentte çok sık bulabileceğiniz içeceklerin başında geliyor. Ama özellikle pizza gibi İtalyan mutfağından örnekler yemek istiyorsanız ya da daha modern kafelere gitmek isterseniz o zaman Ferdadiye Caddesi’ne gitmeniz gerekli. Bizim İstiklal Caddesi’ne benzer Ferdadiye’de cafer, restoranlar var. Zaten Saraybosna’da hava da güzelse hemen masalar dışarı atılır, insanlar sokaklarda yeme içme keyfi sürer.